Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komplementární léčba

3. 6. 2014
Alternativní a podpůrné terapie při roztroušené skleróze
 
Základní rozdělení:
 
  • Pohybové
  • Výživové
  • Psychické
  • Různé
 
Pohybové – aktivní
 
Cvičení, plavání a jiné pohybové aktivity
Jóga, tai-chi a další „východní“ systémy
 
Pohybové – pasivní
 
 
Akupresura
Masáže různé typy
Chiropraxe: Dnes již moderní přístup vycházející z poznatků, že uvnitř každého kloubu páteře (vždy 4 klouby mezi dvěma sousedními obratly + 2x spojení se žebry v oblasti hrudní páteře. Celkově na páteři 100 kloubů.) je vazivová destička podobná menisku v koleni, která se při tzv. blokádě  “uksřípne” mezi kloubní plošky. Tím brání normální pohyblivosti a spustí kaskádu dalších změn- svalová ztuhnutí, otok, bolestivost apod.
Bowenova terapie: Bowenova technika patří mezi holistické, velmi šetrné, zcela neinvazivní a nediagnostické metody (tělo je zde vnímáno jako celek, bez zaměření na problematické partie). Můžeme ji popsat jako velmi jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání (svaly a šlachy). Skládá se z jednotlivých pohybů přes určené a přesně definované body lidského těla. Unikátní je právě tento pohyb, kdy bowenista svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční kouli) a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Mezi jednotlivými sériemi pohybů - tzv.procedurami - jsou krátké (asi 2 minutové) pauzy. Ty poskytují tělu čas k dokonalému "zpracování" informace a umožní maximální využití těchto pohybů.
Kinesiologie: Metoda kineziologie vychází z předpokladu, že každé tělesné onemocnění má svůj původ v nevědomí , a to buď částečně nebo úplně, kde jsou uloženy všechny vzpomínky a zkušeností z dětství až do dnešního dne. Metoda kineziologie využívá svalový test pro komunikaci s nevědomím. Všechna tělesná i duševní onemocnění jsou v podstatě léčitelná. Klíč a zodpovědnost se nacházejí v pacientově nevědomí. Jestliže pacienti "uvolní" kineziologickou cestou své nejdůležitější blokované konflikty z minulých životů /za pomocí regrese/, prenatálního období a dětství, dostaví se rychlá, mnohdy překvapivě dramatická , trvalá a vždy pozitivní změna v jejich životě.
Reflexologie: Reflexologie působí na části těla stimulací odpovídajících reflexů pomocí stlačování prsty. Pracuje se nejčastěji na chodidlech. Na obou chodidlech najdeme reflexní místa pro celé tělo. Je-li někde zablokována funkce nebo přítomna choroba, odpovídající místo na chodidle reaguje bolestivě.
 
Výživové
 
Sem patří různé potravinové doplňky a diety.
 
Diety
 
Swankova dieta – výrazné omezení nasycených tuků (živočišné tuky, kokosový olej)
Protizánětlivá dieta – vyřazení z jídelníčku veškerého masa, cukru, alkoholu, mléka a mléčných výrobků. Povolena konzumace v podstatě jen ovoce, zeleniny a bezlepkových obilnin.
Bezlepková dieta – u některých případů RS odstraňuje či zmírňuje únavu, dodává lepší kondici
 
Potravinové doplňky
 
Vitamíny – především skupiny B, dále D, E, A
Pupalka dvouletá
Rybí tuk
Enzymy (wobenzym apod.)
Třezalka tečkovaná – proti depresi
Vápník a hořčík (Ca proti osteoporóze způsobené podáváním steroidů, Mg proti křečím a pro zlepšení nervové vodivosti)
Konopí (nemusí být nutně ve formě marihuany, pro RS pacienty jsou zřejmě důležitější jiné látky)
Mladý ječmen – nový hit
Tinktury z pupenů
Aloe vera
 
Psychické
 
Meditace
Kontakt s psychologem
Aromaterapie (jalovec, rozmarýna)
Různé formy arteterapie
Hypnoterapie
 
Různé
 
Chladová terapie – polárium
Odstranění amalgámových plomb
Terapie včelím jedem
etc. etc. etc...