Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fampridin (FAMPYRA - EU, AMPYRA - USA)

15. 3. 2012

 

I rychlost chůze lze zlepšovat
Přípravek FAMPRIDIN, který zlepšuje chůzi u dospělých pacientů s roztroušenou sklerózou, už dostal zelenou regulačních orgánů pro obchodování v evropských zemích.
Evropská komise udělila společnosti Biogen Idec podmíněné schválení přípravku FAMPRIDIN (tablety s prodlouženým uvolňováním), který zlepšuje chůzi u dospělých pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) a s postižením chůze (hodnocení podle rozšířené stupnice invalidity EDSS 4–7).
FAMPRIDIN má prokázanou účinnost u osob se všemi typy RS. V klinických hodnoceních došlo u pacientů, kteří na přípravek reagovali, k průměrnému nárůstu rychlosti chůze o 25%.
Přípravek lze užívat samostatně nebo v kombinaci s imunomodulační léčbou.
,,Nyní, kdy přípravek FAMPRIDIN schválila Evropská komise, nabízí toto léčivo potenciál, který může reálně změnit situaci tisíců lidí v celé Evropě“, míní Prof. Dr. Bernd C. Kieseier z neurologického oddělení Fakultní nemocnice v Düsseldorfu.
Narušení chůze je jedním z nejvíce devastujících následků RS, a také jedním z příznaků, který vyvolává u pacientů největší obavy. FAMPRIDIN je už třetím přípravkem v řadě, který Biogen Idec nabízí osobám s RS v Evropě. ,,Jsme vskutku nadšeni, že v současnosti můžeme pacientům nabídnout k perorálnímu užívání tuto zbrusu novou léčbu, u níž bylo prokázáno, že zlepšuje schopnost chůze“, prohlásil Douglas E. Williams, Ph.D., výkonný viceprezident pro výzkum a vývoj Biogen Idec.
 
FAMPRIDIN ovlivňuje neurologické funkce tím, že zlepšuje vedení impulzů přes demyelinizované neurony. Na základě studií bylo ukázáno, že FAMPRIDIN je schopen zrychlovat vedení signálů přes poškozené nervy, což může vést ke zlepšení chůze.
Novinka bude v Evropě k dispozici postupně, počínaje Německem v září roku 2011. V ČR obdržel FAMPRIDIN pod obchodním názvem FAMPYRA v r. 2011 podmíněnou registraci. Bohužel zatím není hrazen zdravotními pojišťovnami.