Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondice Horní Bečva 2010

5. 10. 2010

 

Tento červnový šestidenní pobyt jsme opravdu prožívali v pěkném beskydském hotýlku Cherry a čtyřech bungalovech. Přivítalo nás sluníčko, v což jsme ani nedoufali, protože v moravské metropoli stále pršelo!

Krajina okolo hotelu byla v rovině, což uvítali vozíčkáři, i když je neodradily výlety do horských výšin za pomoci silnějších jedinců. Vedle dodržovaného rehabilitačního programu a semináře jsme měli pohodový program. Do solné jeskyně se vydalo jenom devět zájemců, ale od dalšího pobytu nás odradilo nepříjemné dusné ovzduší v jeskyni. Velmi zklamáni jsme byli tím, že ne byla v provozu vířivá vana whirpool a do krytého bazénu v hotelu Duo byla cesta do kopce, což využil pouze náš kamarád Karel a šel si do něj zaplavat!

Tyto nedostatky nám vynahradilo pěkné slunné počasí a cvičení s Bc. Janou Kocourkovou. Odborný seminář byl zaměřen na vertebrogenní problematiku. Účastníci rekondice se dozvěděli, jak se zbavit bolestí zad vlivem vhodně zvolené kinezioterapie a jak bolestem předcházet pomocí správné ergonomie (držení těla) při chůzi, v sedu a lehu nám nacházela příčiny naší bolesti. Poznatky z kinezioterapie nebyly předány pouze ústně, ale také prakticky a všichni zúčastnění měli možnost si vše vyzkoušet na vlast ním těle. Jednalo se především o prvky vybrané z neurorehabilitačních konceptů, jako je Brunkow, proprioceptivní neuromuskulární facilitace a také jsme ji využívali při míčkování, dále nám Jana vysvětlovala, že např. při.vzpěrných cvičeních. není důležité klást velký důraz na držení maximálního ohnutí zápěstí a svalová aktivita se na trup rozšíří i při menším stupni pohybu v zápěstí, než je maximální aktivní rozsah.

Část semináře byla věnována instruktáži k vybraným rehabilitačním pomůckám, nejvíce však overballu, který má velké využití jak v oblasti kinezioterapie, tak v ergonomii a oblasti pracovního i zájmového procesu. Zajímavé hodiny semináře nám připravila paní Radmila Telváková. Nejprve nám oživila i seznámila s funkcí tělesných orgánů a poté, jak máme nejprve začít, abychom přijali onemocnění RS. Důležitá je hlavně psychická stránka a správná výživa, vyvážená důležitými minerály a vitaminy. Také je potřeba mít se RÁD a dodržovat tuto svépomoc!!

V úterý nás odvezl autobus do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Po pěti letech (na rekondii Orbita) jsme se opět potěšili příjemným prostředím a do vezli si vyhlášené chutné frgále. Při společných večerech se nám o hudební zábavu postarali Fred a Honza, po dva večery nám pěkně hráli a všichni zpívali jako o život. V době volna si skupinka účastníků hrála oblíbené žolíky, přičemž i tato hra stimuluje mozkovou činnost a paměť. Chci hlavně po chválit kamarády, ubytované v bungalovech, kteří jsou méně pohybliví, že každý den absolvovali chůzi do hlavní budovy po 12 schodech. Přesvědčila jsem se ale, že je zásadně potřeba plánovat pro méně pohyblivé účastníky rehabilitační rekondici bez bariér, jako jsou schody k častému používání při pobytu. Konec pobytu jsme měli s milým překvapením, když se domlouval táborák, pan provozní zařídil, že nám místní labužníci přichystali grilovaná vepřová kolena, žebírka, domácí klobásu a grilované pstruhy!

Se všemi zážitky, které nás nabily energií, jsme se vraceli k domovům. Děkujeme finančním dotacím Magistrátu města Brna, městským částem Královo Pole a Líšeň a Unii Roska, Česká MS společnost, že nám pomohly uskutečnit pobyt s potřebnou přípravnou činností k zorganizování rekondičního pobytu se seminářem.

Marie Kašparová