Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozsviťme Brno

14. 6. 2018

Roska Brno – město využila pozvání zúčastnit se veletrhu neziskových organizací v úterý 12. 6. 2018 na Moravském náměstí. Od rána si začalo více než 20 organizací připravovat své propagační materiály i výrobky na stáncích. Také my jsme představili své kominíčky pro štěstí, levandulové panenky, zvonečky i misky z pedigu a další výrobky, které pacienti vytvářejí v ergoterapii. A v 10 hod. se zahájilo. Na pódiu si střídaly pěvecké, hudební i taneční soubory dětí i seniorů.  Cvičilo se nejen na pódiu, ale i na trávníku. Z bohatého kulturního i sportovního programu si opravdu vybral každý. Děti se vydováděly spíše na sportovních a pohybových atrakcích, starší zase využívali množnosti měření zraku, tlaku i srdíčka.

Roskaři se zapojili odpoledne do programu osvětovou akcí Rozsviťme Českou republiku, kterou pořádá Nadační fond Impuls ve spolupráci s jednotlivými Roskami v 10 městech ČR a je spojená se Světovým dnem RS, který letos připadl na 30. května.

Sázení žlutých slunečnic upozornilo na potíže pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Nemocí, která postihuje nejčastěji mladé ženy, v Jihomoravském kraji trpí kolem 2000 lidí. Onemocnění přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže, včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života. Právě optimistický květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů. Dobrá psychika je v jejich léčbě stěžejní. Akce jako Rozsviťme ČR mají  zvýšit povědomí o nemoci. Mají také ukázat, že i s takto vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život.

Naše slunečnice zasadili čestní hosté – 1.náměstek primátora Mgr. Petr Hladík, místostarostka MČ Brno – Královo Pole Marie Tulková, starosta Řícmanic Libor Slabý, pracovnice STP Mgr. Milena Sedláčková, za NF Impuls Kateřina Bémová a pak se již přidali naši členové a další hosté. Symbolicky jsme slunečnicím i všem přítomným přípitkem popřáli hodně krásných dní

Do akce Rozsviťme ČR se také zapojilo několik škol či školek z okolí Brna, Bílovic nad Svitavou a Řícmanic. Děti vytvořily nejrůznější papírové, dřevěné, malované slunečnice.  Všichni je rozvěšené v parku velice obdivovali. Všechny zašleme do fotografické a výtvarné soutěže. Slunečnice nyní budou v Brně, v Řícmanicích i ve Šlapanicích. A věříme, že další rozkvetou i na jiných místech ze semínek, které jsme přítomným rozdávali.

Ozvěnu Rozsviťme ČR chystají lidé z brněnské Rosky na pátek 15. června. Ve 12 hodin osadí  slunečnicemi záhon poblíž sídla své organizace v Srbské ulici 53.

Děkujeme organizátorům i všem přítomným za příjemný a krásný den.

Vlasta Blatná